Sâmbătă, 12 mai, de la orele 19.00 a avut loc festivitatea de premiere a câştigătorilor celei de-a XII-a ediţii a concursului interjudeţean de matematică şi informatică „Marian Ţarină”. Gheorge Lobonţ, directorul Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din Turda a anunţat că diplomele vor fi înmânate de prof. univ. dr. Dorel Duca pentru secţiunea matematică şi de lect. Univ. dr. Radu Lupşa pentru secţiunea informatică.
De asemenea, Asociaţia „Colegium” a absolvenţilor CNMV Turda i-a premiat pe cei care au găsit soluţii deosebite în rezolvarea problemelor din concurs.
În ceea ce priveşte stabilirea câştigătorilor, aceasta s-a făcut în funcţie de anii de studiu şi disciplină.
Iată „podiumurile”:
Clasa a IV-a, matematică
Premiul I – Vlad Coroian (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca) şi Luca David (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul II – Andreea Georgian (Şcoala „Ioan Opriş” Turda) şi Anda Lăzărescu (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul III – Adela-Andreea Ţigănilă (Şcoala „Ioan Opriş” Turda)
Clasa a V-a, matematică
Premiul I – Dragoş Crişan (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul II – Alexandru Conţiu (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Premiul III – Andrei Petridean (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Clasa a VI-a, matematică
Premiul I – Georgiana Maxim (Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Satu Mare)
Premiul II – Maria Gyorgyi-Spiridon (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul III – Alexandru-Daniel Oprea (Şcoala „Ioan Opriş” Turda)
Clasa a VII-a, matematică
Premiul I – George Crăciun (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Premiul II – Teodora Muntean (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul III – Tudor Sîntejudean (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Clasa a VIII-a, matematică
Premiul I – Paul Cotan (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare) şi Sabina Georgescu (Colegiul Naţional „Unirea” Târgu Mureş)
Premiul III – Bogdan Hanc (Şcoala „Teodor Murăşanu” Turda)
Clasa a IX-a, matematică
Premiul I – Andrei Miclea (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Premiul II – Alexandra Albu (Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca)
Premiul III – Ştefana Şerban (Grupul Şcolar „Petru Maior” Reghin)
Clasa a IX-a, informatică
Premiul I – Andrei Tudorică (Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca)
Premiul II – Eric Andreica (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare), Bogdan Mureşan (Colegiul Naţional „Unirea” Târgu Mureş) şi Victor Oltean (Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca)
Premiul III – Ionuţ Marişca (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Clasa a X-a, matematică
Premiul I – Paula Alice Bretan (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Premiul II – Rareş Covaci (Colegiul Naţional „Al. Papiu Ilarian” Târgu Mureş)
Premiul III – Vlad-Mihai Mihaly (Colegiul Naţional „Mircea Eliade” Sighişoara)
Clasa a X-a, informatică
Premiul I – Alexandru Velea (Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca)
Premiul II – Sergiu Nistor (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul III – Alin Tirla (Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca)
Clasa a XI-a, matematică
Premiul I – Liviu Boşcu (Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca)
Premiul II – Horea Mureşan (Colegiul Naţional „Silvania” Zalău)
Premiul III – Horaţiu Florian (Liceul Teoretic „Ana Ipătescu” Gherla)
Clasa a XI-a, informatică
Premiul I – Cristian Militaru (Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca)
Premiul II – Petru Trâmbiţaş (Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca)
Premiul III – Cătălin Haidău (Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca)
Clasa a XII-a, matematică
Premiul I – Florin Balint (Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” Dej)
Premiul II – Horaţiu Roman (Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca)
Premiul III – Teodor Petrican (Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” Dej)
Clasa a XII-a, informatică
Premiul I – Andrei Ciceu (Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” Dej)
Premiul II – Andrei Sindreştean (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Premiul III – Norbert Ştefan (Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” Turda) BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS