Site-ul www.AgoraMedia.ro foloseşte fişiere de tip cookies pentru a opera și îmbunătăți utilizarea site-ului și funcționalitatea serviciilor oferite precum şi pentru a îmbunătăţi experienţa dvs. de navigare, ele putând include informații despre data și ora vizitei sau istoricul de navigare, în general fiind vorba de fişiere de la terţi (youtube.com, vimeo.com, trafic.ro, Google Analytics etc.). Pentru continuarea accesării site-ului www.AgoraMedia.ro, vă solicităm permisiunea de a agrea politica noastră de utilizare cookies.

19
Wed, Jun
98 New Articles

Premii si castigatori la „Marian Tarina”

Diverse
Tools
Typography
Sâmbătă, 12 mai, de la orele 19.00 a avut loc festivitatea de premiere a câştigătorilor celei de-a XII-a ediţii a concursului interjudeţean de matematică şi informatică „Marian Ţarină”. Gheorge Lobonţ, directorul Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din Turda a anunţat că diplomele vor fi înmânate de prof. univ. dr. Dorel Duca pentru secţiunea matematică şi de lect. Univ. dr. Radu Lupşa pentru secţiunea informatică.
Înainte de festivitatea de premiere, viceprimarul Turzii, Mircea Irimie, a felicitat, în numele primăriei şi consiliului local Turda, toţi participanţii la concurs, iar prof univ Octavian Agratini a anunţat elevii de liceu că participarea la concursul „Marian Ţarină” şi câştigarea unuia dintre primele trei locuri le oferă o treime din notă (participarea însemnând implicit că una din cele trei note de la admitere este 10), în timp ce celelalte două treimi le reprezintă nota de la bacalaureat şi nota de la matematică din examenul de bacalaureat.
De asemenea, Asociaţia „Colegium” a absolvenţilor CNMV Turda i-a premiat pe cei care au găsit soluţii deosebite în rezolvarea problemelor din concurs.
În ceea ce priveşte stabilirea câştigătorilor, aceasta s-a făcut în funcţie de anii de studiu şi disciplină.
Iată „podiumurile”:

Clasa a IV-a, matematică
Premiul I – Vlad Coroian (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca) şi Luca David (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul II – Andreea Georgian (Şcoala „Ioan Opriş” Turda) şi Anda Lăzărescu (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul III – Adela-Andreea Ţigănilă (Şcoala „Ioan Opriş” Turda)

Clasa a V-a, matematică
Premiul I – Dragoş Crişan (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul II – Alexandru Conţiu (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Premiul III – Andrei Petridean (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)

Clasa a VI-a, matematică
Premiul I – Georgiana Maxim (Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Satu Mare)
Premiul II – Maria Gyorgyi-Spiridon (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul III – Alexandru-Daniel Oprea (Şcoala „Ioan Opriş” Turda)

Clasa a VII-a, matematică
Premiul I – George Crăciun (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Premiul II – Teodora Muntean (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul III – Tudor Sîntejudean (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)

Clasa a VIII-a, matematică
Premiul I – Paul Cotan (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare) şi Sabina Georgescu (Colegiul Naţional „Unirea” Târgu Mureş)
Premiul III – Bogdan Hanc (Şcoala „Teodor Murăşanu” Turda)

Clasa a IX-a, matematică
Premiul I – Andrei Miclea (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Premiul II – Alexandra Albu (Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca)
Premiul III – Ştefana Şerban (Grupul Şcolar „Petru Maior” Reghin)

Clasa a IX-a, informatică
Premiul I – Andrei Tudorică (Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca)
Premiul II – Eric Andreica (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare), Bogdan Mureşan (Colegiul Naţional „Unirea” Târgu Mureş) şi Victor Oltean (Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca)
Premiul III – Ionuţ Marişca (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)

Clasa a X-a, matematică
Premiul I – Paula Alice Bretan (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Premiul II – Rareş Covaci (Colegiul Naţional „Al. Papiu Ilarian” Târgu Mureş)
Premiul III – Vlad-Mihai Mihaly (Colegiul Naţional „Mircea Eliade” Sighişoara)

Clasa a X-a, informatică
Premiul I – Alexandru Velea (Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca)
Premiul II – Sergiu Nistor (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Cluj-Napoca)
Premiul III – Alin Tirla (Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca)

Clasa a XI-a, matematică
Premiul I – Liviu Boşcu (Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca)
Premiul II – Horea Mureşan (Colegiul Naţional „Silvania” Zalău)
Premiul III – Horaţiu Florian (Liceul Teoretic „Ana Ipătescu” Gherla)

Clasa a XI-a, informatică
Premiul I – Cristian Militaru (Liceul de Informatică „Tiberiu Popoviciu” Cluj-Napoca)
Premiul II – Petru Trâmbiţaş (Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca)
Premiul III – Cătălin Haidău (Liceul Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca)

Clasa a XII-a, matematică
Premiul I – Florin Balint (Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” Dej)
Premiul II – Horaţiu Roman (Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca)
Premiul III – Teodor Petrican (Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” Dej)

Clasa a XII-a, informatică
Premiul I – Andrei Ciceu (Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” Dej)
Premiul II – Andrei Sindreştean (Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare)
Premiul III – Norbert Ştefan (Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” Turda)
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS